субота, 24 жовтня 2015 р.

Струни

Про те якою має бути гітара, про її різновиди, історію й виготовлення згадується дуже часто, але так само часто незаслужено залишається у тіні основний її елемент, який вдихає у неї життя - це струна. І саме про струни далі йтиме мова.
Взагалі-то, стороною може бути будь нитка або дріт, якщо вона не рветься і не витягується від впливу музиканта який грає. Колись, коли ще не було ні гітар, ні скрипок, наші далекі предки грали на жильних (зроблених з кишок тварин) і шовкових струнах, що не мали обмотки. Жильні струни дожили до наших днів, але в силу ряду причин зараз використовуються лишень на арфах і іноді зустрічаються на скрипках (в основному при виконанні автентичної музики). Лише в XIX столітті на жильних струнах з'являється металева (мідь, срібло) обмотка, що дозволяє поліпшувати тембр басових струн, одночасно знижуючи їх натяг, що полегшило життя виконавця та збагатило тембр його інструменту. Тоді ж, з появою рояля, з'являються перші досліди виробництва струн на сталевій основі, які пізніше почали використовуватись і для інших інструментів. Індустріальний прорив у XX столітті надзвичайно розширив гамму видів струн, додавши до вже існуючих багато нових: синтетичні, на сталевому тросі, багатошарові, з профільною обмоткою (не круглою, а плоскою або напівкруглою і т.д.), біметалічні (сполучають в собі два і більше матеріали ), комбіновані та інші

Струни можна поділити відносно матеріалу виготовлення.

Жильні струни вже згадувані вище, в принципі на ладовому інструменті довго не тримаються, тому майже вийшли з ужитку.

Металеві струни. Звучать дзвінко, чітко, але менш насичено, ніж нейлонові струни.
Металеві струни можна ставити тільки на гітари, які призначені для цього типу струн, бо надто сильний натяг створюваний струнами може пошкодити інструмент. Металеві (г
ітарні) струни розрізняються по товщині. Про товщину струн для гітари говорить номер комплекту, наприклад, якщо номер набору струн 9, значить, товщина першої струни рівна 0,009 дюйма, якщо 10, то перша струна рівна 0,010 дюйма. 9 вважається найтоншим набором струн, їх ще називають super - light. Чим тонше струни, тим їх легше затискати, тому що вони мають менший натяг.
Товсті гітарні струни (№13 або hard) мають більшу натяг, і відповідно більш гучний звук, але менш глибокий за забарвленням тембр.
 

Нейлонові струни. Три перші струни, які входять в набір нейлонових струн, являють собою калібровану волосінь, що складається з полімерів на основі нейлону. Три басові струни складаються з ниткового нейлону (безліч синтетичних ниток), на який намотана обмотка (обплетення струни). Про те яке буває обплетення написано нижче.
 
Карбонові струни. Від нейлонових струн для гітари, вони відрізняються більшою міцністю. Карбонові струни для гітари тонше нейлонових струн, тому вони мають більш яскраве і виразне звучання. Найчастіше, в наборах карбонових струн, карбоновими є тільки перші три струни, тому що звучання басових карбонових і басових нейлонових струн приблизно однакове.

Струни також можна поділити на ті, що з обплетенням, та ті що без нього.

Якщо взяти для прикладу нейлонові струни для класичної гітари, то три перші струни будуть без обплетення - це калібрована нейлонова волосінь, а три басові зроблені на поліфіламентній (складається з великого числа ниток) крученій синтетичній основі.

Струни з круглим обплетенням
Струни з круглим обплетенням - це самі прості та дешеві у виготовленні гітарні струни. Обплетення являє собою круглий в поперечному перерізі  дріт. намотаний по спіралі на круглий сердечник.


Так як кругла обмотка в поздовжньому перетині струни утворює рельєф, своєрідні горбки, то при переміщенні пальців уздовж струни буде чути характерний скрип, при грі на гітарі цей скрип допускається, деякі навіть використовують скрип в таких прийомах гри як медіаторний слайд, пальцевий слайд, тощо. Але він все одно не бажаний.


Також, шорстка поверхня струни, швидше зношує ладові порожки і гриф гітари.

Струни з плоским обплетенням
Обплетення таких струн теж намотується на круглий сердечник, але сам обмотуючий дріт має в поперечному перерізі квадрат з округленими кутами.
При такій конструкції струни для гітари позбавляються того самого рельєфу (горбків), і при переміщенні пальців, скрип майже відсутній.
Ці гітарні струни набагато менше пошкоджують ладові порожки і гриф акустичної гітари.
Вони часто використовуються музикантами для звукозапису, так як майже відсутній характерний скрип при переміщенні пальців. Але деякі гітаристи відзначають, що струни для гітари з плоским обплетенням менш виразні.
Ці струни мають більш складну технологію виробництва, тому їх вартість перевищує вартість аналогічних (з круглим обплетенням).

Струни з напівкруглим обплетенням
Такий тип обплетення також називається, полірованим або пресованим обплетенням. Це гібрид двох попередніх обплетень. Струни з напівкруглим обплетенням мають звукові якості круглого і відсутність скрипу як у плоского.
Вся справа в тому, що на круглий сердечник намотується круглий дріт, а потім поверхня гітарної струни полірується і пресується, поки не досягне майже плоского стану.
Слід зауважити, що в процесі полірування знімається майже половина маси дроту, тому для компенсації, виробники повинні використовувати для обмотки дріт більшого діаметру. У свою чергу, товстіший дріт робить тон скрипу від пальців нижчим. Залежно від обробки звуку, це може бути як добре (скрип стає менш вираженим та маскується музикою), так і погано (бо високочастотний скрип легше виявити та відфільтрувати при записі). Останнє має значення в тих випадках, коли скрип небажаний,  хоча, він і є невід'ємною частиною звучання гітари. 

Струни з гексагональним обплетенням
Така струна являє собою шестигранний сердечник на який намотане обплетення, найчастіше за все кругле, у результаті в поперечному перерізі струни виходить шестикутник.
Перевагою таких струн для гітари є їх звучання, яке досягається за рахунок більш щільного прилягання обплетення до сердечника. Такі струни для гітари не будуть
вислизати з-під пальців.

Недоліком струн з гексагональним обплетенням є те, що вони більше всіх псують гриф і ладові порожки гітари, та менш зручні для пальців за рахунок своїх гострих ребер -  красиве звучання потребує жертв. Такі струни найчастіше ставлять на бас гітари.

І щоб у вас було уявлення про те як виглядає сам процес виготовлення струн можете переглянути відео.

Немає коментарів:

Дописати коментар